OVERSIGT PERSON NASCAR FORMELVOGNE INDY OG CHAMP SPRINT CARS DIVERSE



paddock.dk

motorsportsfotos

FORSIDE DTC DTM CLASSIC CARS UDSTILLINGER SPORTSVOGNE MAGNUSSEN VIDEO

Kronologisk oversigt over arrangementer 2010 (22 - 597 fotos)

Jan Magnussens nye bog Jan Magnussens nye bog 1811 2010 (6 Fotos)
Jan Magnussen præsenterede sin nye bog "En fiaskos perfekte live" på hotel Scandic i Roskilde. En flot bog som er kommet til verden gennem et samarbejde mellem Jan Magnussen, Jan Kaiser og Nils Finnerup.
Nascar Hall of Fame Charlotte Nc, Usa 2510 2010 Nascar Hall of Fame Charlotte Nc, Usa 2510 2010 (14 Fotos)
Nok det flottest Nascar museum jeg har set. Mange interaktive aktiviteter. Museet åbnede i foråret 2010.
Mindepark for Dale Earnhardt, Kannapolis Nc Usa 2510 2010 Mindepark for Dale Earnhardt, Kannapolis Nc Usa 2510 2010 (4 Fotos)
Lille flot mindepark for afdøde Dale Earnhardt, en af de største stjerner i Nascar.
Charlotte Motor Speedway Nc Usa 2510 2010 Charlotte Motor Speedway Nc Usa 2510 2010 (5 fotos)
En af de meget kendte Nascar baner. Kom lige forbi. Desværre var der ikke løb på banen denne dag.
Nascar Martinsville Speedway Virginia Usa 2410 2010 Nascar Martinsville Speedway Virginia Usa 2410 2010 (38 fotos)
En af de mindste Nascar baner, måske den korteste, kun 0,5 mil. Meget spændende at se Nascar på en så lille bane. Fint overblik over hele banen. Et godt og spændende løb. Supportløbet lørdag var i Nascar Truck Serien.
Stockcar Friendship Motor Speedway, Elkin Nc Usa 2310 2010 Stockcar Friendship Motor Speedway, Elkin Nc Usa 2310 2010 (25 Fotos)
Et rigtig, rigtig godt Stockcar løb med mange forskellige klasser. Men også det mest beskidte jeg har været til. Der var et heat med 22 store vogne til start og her lå støvet rigtig tæt over banen, i tøjet, i håret og selv vor bil på parkeringspladsen var dækket af et lag rødt støv.
Nascar Museum, Mooresville Nc Usa 2210 2010 Nascar Museum, Mooresville Nc Usa 2210 2010 (15 fotos)
Endnu et flot museum med Nascars. North Carolina er i sandhed lig med Nascarland. Og denne by Mooresville er her hvor Nascar "shops", udstillinger mv. findes mange steder.
Penske værksted, Mooresville Nc, Usa 2210 2010 Penske værksted, Mooresville Nc, Usa 2210 2010 (10 fotos)
Et rigtig flot værksted, hvor Penske laver Nascar og Indycar. Herfra bliver de transporteret til de forskellige løb rundt om i Usa. Efter løbene kommer bilerne hertil for at blive sat i stand igen.
Mange Nascar teams har værksteder her i byen, som bliver kaldt Race City Usa. Det er offentlig adgang til langt de fleste værksteder.
Corvette museum Bowling Green Kentucky Usa 2010 Corvette museum Bowling Green Kentucky Usa 2010 (15 fotos)
Et meget flot museum med Corvetter. Det ligger ikke langt fra det eneste sted i verden, hvor der bliver produceret Corvetter. Besøgte også fabrikken og var helt nede på gulvet. Det eneste der ikke bliver produceret på stedet er motoren, som kommer fra fabrikken i Milwaukee. Kørte lidt på lavblus, der bliver lige nu kun lavet 9 Corvetter i timen. Det tager ca en uge at få een Corvette igennem samlebåndet.
Nascar, Auto Club Speedway, Fontana, Ca Usa 0910 2010 Nascar, Auto Club Speedway, Fontana, Ca Usa 0910 2010 (58 fotos)
Nascar på en mellemlang oval i Californien. Altid masser af fest og farver ved et Nascar løb. Om lørdagen så jeg desuden et løb i Nascar Nationswide serien.
Sprintcar Perris Auto Speedway. Ca Usa 0910 2010 Sprintcar Perris Auto Speedway. Ca Usa 0910 2010 (7 fotos)
Rigtig godt sprintcar løb på en fed jordbane. Var på samme bane tilbage i 2001, og kunne huske den fra dengang.
Alms Road Atlanta, Georgia Usa 0110 2010 Alms Road Atlanta, Georgia Usa 0110 2010 (123 fotos)
12 timers løb i American Le Mans Serien. Tom Kristensen var med i sin Audi. Han blev nr. 3. Jan Magnussen vandt GT2 klassen i Corvetten. En meget fin bane at være på, og et meget spændende løb.
Nascar Museum Dawsonville, Ga Usa 3009 2010 Nascar Museum Dawsonville, Ga Usa 3009 2010 (18 fotos)
De lokale siger, at det var her i Dawsonville Nascar blev født. Et fint lille museum med bl.a. mange gamle Nascars.
Dtc Knutstorp 18/9 2010 Dtc Ring Knutstorp, Sverige 18/9 2010 (41 fotos)
Samtidig en afdeling af Scandinavien Touringcar Cup. Feltet var på ca. 25 biler, heraf 7-8 danske. Svenskerne var helt overlegne, kun Jan Magnussen kunne følge med, han blev nr. 3. De øvrige danskere endte langt nede. Et var supportløbene var med store flotte Chevolet Camaro. Vejret var meget blæsende og med kraftige regnbyger, så det var lidt koldt.
Copenhagen Grand Prix 8/8 2010 Copenhagen Grand Prix 8/8 2010 (24 fotos)
Klassiske biler i Fælledparken. Var der om søndagen, hvor det øsede ned hele dagen, så det var en våd fornøjelse.
Formel 1 Silverstone, England 11/7 2010 (72 fotos)
Turen var arrangeret af Erik Johansen. Vi var i alt otte motorsports interesserede med på turen. En rigtig god tur i dejligt vejr.
Rally Cross Nisseringen Næstved 27/6 2010 (18 fotos)
Anden gang jeg var til Rally Cross på Nisseringen. En dejlig dag med masser af sol og godt race.
Rally Sprint på Avedøre Holme 6/6 2010 (24 fotos)
En afdeling af DM i Rally Sprint kørt på og omkring Stamholmen på Avedøre Holme i København i strålende solskin.

Præsentation af danske Le Mans kørere i Tivoli 3/6 2010 (12 fotos)
De danske kørere blev præsenteret på Plænen i Tivoli. Magnussen var der ikke pga. sygdom. Til gengæld var der ud over de resterende fire Le Mans kørere flere af de danske motorsports talenter som mødte frem.
Monster Trucks i Parken 23/5 2010 (19 fotos)
Amerikanske Monster Trucks i Parken. Et godt show, hvor der også var opvisning af dygtige motorcyklister.
Jan Magnussen Fan Club 10/5 2010 (7 fotos)
Meget hyggelig aften på "Høloftet" i Veksø. Jan Kaiser havde fundet en masse video med Jan Magnussen lige fra hans Gokart dage til i dag. Jan Magnussen kommenterede og fortalte de forskellige episoder. Spændende at høre om de forskellige dueller fra køreren selv.
Dtc Jyllandsringen 25/4 2010 (32 fotos)
Åbningsløbet 2010. I år er der kommet et nyt format således at der samtidig med Dtc køres en afdeling i det svenske mesterskab, og en afdeling af, hvad der kaldes, Scandinavien Touring Car Cup. Et udmærket koncept. Der kørtes to udmærkede løb med deltagelse af cirka 10 danske kører og 13-14 svenske.

Men det tegner til en meget tynd sæson idet svenskerene kun er med i fire afdelinger. Der var også de sædvanlige supportløb, som var en tynd kop te uden den store interesse.
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Brug <Alt s> for at finde næste forekomst


2010

Motorsportssæsonen 2010 startede med åbningsløbet på Jyllandsringen 25/4.

I maj var der et arrangement med Jan Magnussen. Senere i maj måned var der Monster Trucks i Parken i København.

I begyndelsen af juni så jeg de danske Le Mans kørere blive præsenteret i Tivoli, og et par dage efter var der Rally Sprint i København. Sidst i juni var jeg til Rally Cross på Nisseringren.

I juli var jeg til Formel 1 på Silverstone og i begyndelsen af august var der klassiske biler i Fælledparken.

I september var der Dtc på Ring Knutstorp i Sverige.

I oktober var det så tid til en USA tur på 4 uger. Det blev til et Alms løb på 12 timer på Road Atlanta, 2 Nascar løb, henholdsvis i Californien og Virginia samt 2 Stockcar løb i Californien og North Carolina. Der udover blev det til flere Nascar museer og andre ting med tilknytning til Nascar.

Den 18 november var jeg på Hotel Scandic i Roskilde, hvor Jan Magnussen præsenterede sin nye bog.